Ana sayfa İlimler Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Faydaları?

Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Faydaları?

0
SONY DSC
İletişim

Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Faydaları?

Peygamber Efendimiz S.a.v. Hadis-i Şerif’de “Mirac’dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam. Ey Muhammed Ümmetine hacamat olmalarını emret! dediler.” buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz hayber’de zehirli koyun buduyla zehirlenildiği zaman, Cebrail Aleyhisselâm kendisine kafasının arkasından hacamat yaptırmasını tembihleyip söylemiştir.

“Hacamat her hastalığa faydalıdır.”

Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, başağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifası hiç bir deyerle ölçülemez. “Kafadan hacamat olmak her hastalığın ilacıdır”Hadis-i Şerif

Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cüzzam, delilik, alaca hastalığı,kısırlık ve daha bir çok sayamadığımız hastalık ve kronikler. Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamattan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamatta kanser’den kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır.Ayrıca En mühimi manevi olarakda büyük fayda sağlanır.Manevi faydaları sağlarsak,daha keskin görüşlü,aktiflik,gözlerde şeffaflık,çektiği zikirlerde,dualarda daha faydalı ibadetinden zevk almasını fazlalaştıracaktır.

Hacamat iki türlü amaç için olur bunlar;
1-Korunma
2-Tedavi
 (Tedavi amaçlı olduğu zaman,mevsim ve ayın günleri gözetilmez, ancak haftanın günleri gözetilmeye çalışılır.)

Hacamatın faydası akılla bilinebilecek bir şey değildir.

Hacamatın faydalı olduğu yaşlar, 2 yaş ile 60 yaş arasıdır.

Kadınların adet nedeniyle hacamata ihtiyacı yoktur görüşü yanlıştır. Zira Adet şifayı gerektirmez, şifa için hacamat olmaları gerekmektedir. Efendimiz’in hanımları hacamat olmuşlardır. Kendilerine cin musallat olan kadınlara hacamat yapıldığı takdirde 6 ay cin ve şeytanlar yaklaşamaz.

Ayın 17 sinde hacamat olmanın 1 senelik şifası.

Hacamatta derinin altındaki uyuşuk kan alınıyor. Damardan kan vermekte faydalıdır ancak Efendimiz(Sallallahü aleyhi ve sellem) ve Selef bunu yapmamışlardır.

Büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlardı.

Hacamat yapılmadan önce kiraz yenilmemelidir.(Mümkünse bir ay evvelden itibaren)

Hacamat açken yapılacak. Hacamattan evvel en az 8 saat bir şey yenmeyecek… 

Ayın 17 nci günü Salı gününe denk gelirse hacamat olunabilir bu da çok faydalıdır.(Alimler yapılabileceğini uygun görmüşler)

Hacamat esnasında Ayet-el Kûrsiyi 19’ar kere okunması, hacamatın faydasını iki katına çıkarır.

Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.

50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır.

Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır.İki diz, iki ayak gib

Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler doktorun izniyle ve uzman bir hacamatçıya en uygun yerden en fazla 1 kere hacamat olmalı…

Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına ya da çokluğuna göre 1 yerinden, 8 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.

Bir kere hacamat olan bir kişi bir daha hacamat olması için en az 1 ay, ortalama 3 ay geçmesi gerekir.

Hacamattan sonra tuzlu, süt ürünleri ve hayvani şeyler yememeli, 1 gün önce 3 gün sonrasına kadar cimâ yapılmamalıdır.

Hacamat gününe ve şartlarına uyulmazsa şifa değil hastalığa sebep olur buna çok dikkat etmemiz elzemdir…

Hacamatçı işini ehli olmalı ve Hacamat yapılacak yerleri çok iyi bilmelidir.Hangi hastalık için nereden hacamat olunacağını hacamatçı bilmeyebilir. Bunu açıklayan kitaplar vardır, o kitaplara bakarak öğrenilmeli ve oralardan hacamat olunmalıdır.

Hacamat yaptırırken başta şifasını istediğiniz hastalığa şifa yada zahiri ve Batıni hastalıklardan korunma niyetiyle yapılırsa daha iyi olur.YAni ney için yapacağı hangi rahatsızlık için olacağını aayrıca niyetlenmesi gerekir.

EN FAYDALI YERLER
-En faydalı yer Kâhildir (İki kürek arasının 10 cm üstü).
-Sonra Ehdeayn (2 kulak arkası).
-Sonra kalbin arkasıdır.

MEVSİM OLARAK ZAMANI
Hacamat sıcaklar bastırdığı zaman yapılır. Sıcaklar bastırdığı zaman ilkbaharın sonu, kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran aylarıdır. (Hacamat oluncaya kadar kiraz yenilmemelidir. Bir ay evvelden hacamat yapılacak zamana kadar yenilmese iyi olur.)Bu şartlara dikkat etmemiz bizim açımızzdan daha faydalı olur. “Sıcak şiddetlendiği zaman zaman hacamat ile yardım isteyin” Hadis-i Şerif

AYIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI Hacamat Hicri ayın günlerine göre yapılır.
Her ayda hacamat olabileceğin 4 gün vardır o geçti mi, diğer ay beklenecek. Hacamat gökteki ayın (HİCRİ)17-19-21-15 nci günlerinde yapılmalıdır. En faydalısı 17 nci gündür. Hacamat ayın ilk günlerinden 14’üne kadar(gökteki ayın büyüme günlerinde) faydalı değildir. 15 inden 21 ine kadar(Hicri ve tek günlerde) günlerde faydalıdır. 22 sinden 30 una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur(Bunun içindir ki ameliyatlar mümkünse ayın 14 ünden sonra yapılmalıdır.Bundan dolayı böyle tarif edip denilmiştir ki; Kesilmesi istenen bir iş, ay küçülürken, yani 14 ünden 30 una kadar yapılmalı-Devam etmesi istenen bir iş de ay büyürken yani 1 inden 14 üne kadar yapılmalı.Mümkünse devam etmesi istenen bir işe ayın ilk çarşambası başlanmalı.-Bununla beraber ayın 1 inde ortasından ve sonunda bir işe başlama-Hadis-i Şeriflerde, tekli günler tavsiye edilmiştir. Bu günler içinde en çok faydalı olduğu gün ayın (Hicri)17 nci günüdür. Ondan sonra (Hicri)19, ondan sonra (Hicri)21, ondan sonra (Hicri)15 nci gündür.

HAFTANIN HANGİ GÜNLERİNDE YAPILMALI
Hacamat PAZARTESİ günü yapılmalıdır.Hakkında teşvik olup yasak olmayan tek gün pazartesidir. Haftanın üç günü hakkında hem teşvik edici, hem de yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Eğer Pazartesi günü mümkün olmazsa, bu üç günde hacamat olunabilir. Bu günler; PAZAR, SALI, PERŞEMBE (Salı günü ayın, hicri 17’nci gününe gelirse hacamat için çok uygundur.)

HANGİ GÜNLERDE YAPILMAMALI
Haftanın üç günü hakkında teşvik olmayıp sadece yasaklayıcı Hadis-i Şerifler vardır. Bu üç günde yasak günlerdir; ÇARŞAMBA, CUMA, CUMARTESİ (Bu günlerde ameliyat, mümkünse yapılmamalıdır bu yasklara uymamız bizim içindir.) BU GÜNLERDE KESİNLİKLE HACAMAT OLMAMALIDIR. Hadis-i Şerif’te “Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olurda bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.”,“Cuma günü bir saat vardır, kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür.”“Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.”

GÜNÜN HANGİ SAATİNDE YAPILMALI
En faydalısı güneş doğduktan 1 saat geçtikten sonraki 2 saattir(bu 2 saatten sonrada öğlen kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir), bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası.

KAFA ARKASI: Kafadan hacamat en fazla unutkanlık , öğrenme ve ezberlemeyi kolaylaştırmak için yapılır. Bu nedenle kuran hafızları ve alimler belli aralıkta mutlaka kafadan hacamat olurlardı.Bu bölgeden yapılan hacamatın, tansiyon, migren, kulak çınlaması, burun hastalıkları, parkinson, alzemier, unutkanlık gibi nörolojik birçok hastalığın tedavisinde önemli ölçüde olumlu etkileri olmaktadır.Geçmiş yıllardaki alimler her sene düzenli yaparlardı.

KULAK ARKASI: Bu iki bölge uygulamasında, kulak hastalıkları ile beraber sinüzit, boğaz hastalıkları, baş ağrısı, migren, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına da iyi geldiğini söyleyebiliriz.Bir çok hastamızın tüm rahatsızlıklarına iyi geldiklerini bizzat kendileri tarafından bize söylenilmiştir.

OMUZLAR : Boyun fıtığı ve kireçlenmesi, kol ve omuzlardaki romatizma ve ağrılar, akciğer hastalıkları ve tansiyon problemleri, migren, uyuşma, halsizlik,saç dökülmesi, kepek, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi hastalıklarda uygulanırsa olumlu sonuçlar alınır.Tabi bu saydığımız hastalıklar bir kerelik uygulamaylan tamamen şifa bulacağına delalet deyildir.Bir kaç defa tekrarı hastalığı kökünden kurutacaktır.

BOYUN BÖLGESİ ALTI : Tiroid, nodül ve lenf bezi hastalıkları ile boyun fıtığı ve kireçlenmesi, göz hastalıkları, iltihaplı romatizma, baş dönmesi, sinüzit ve migren gibi hastalıklarda bu bölgeden yapılan hacamat kürleride çok başarılıdır.

KALP BÖLGESİ: Hacamatın en çok uygulandığı önemli bir noktadır. Peygamber Efendimiz (SAV) in vesvese,psikolojik,şizofreni,evham yani panik atak – depresyon hastalıklarında önerdiği ana merkezlerden biridir. Bu bölgeden yapılacak hacamatın kalp , akciğerler ,safra hastalıkları, tansiyon , immun ( bağışıklık sistemi ) üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Vücut bioelektrik enerjisi hemen artar, aura güçlenir.

KARACİĞER ARKASI: Bu bölgedeki uygulamalar genelde karaciğer temizliği ve safra taşları için çok faydalıdır. Halsizlik, yüksek kolesterol, tansiyon ( v.b.) için ideal noktadır. Günde 8-10 saat uyuduğu halde hala yorgun olanlar için mutlak tavsiye edilir. Yorgunluğun temel nedenlerinden birisi karaciğerin görevini tam olarak yapamayışından iyi performans vermediğinden kaynaklanır.

SIRT OMİRLİK YANLARI: Neredeyse 20 değişik nokta vardır. En çok sırt ağrılarında ayak ve bacak uyuşmalarında, bel fıtığı tedavilerinde uygulanır.

DİZ HİZASI ve BALDIR: Burada yapılan hacamat genelde varis ve romatizma şikayetleri içindir. 20 değişik bölge vardır , çok sık uygulanan 6-7 nokta mevcuttur. Bu noktalardan uygulanan hacamat, romatizma ağrılarını çok hızlı şekilde azaltarak minimuma indirger. Hacamat uygulaması sonrası kılcal damarların dolaşımı hızlanması sebebiyle varis tedavisinde de çok etkilidir.İltihabi sebeplere olan sıkıntıları hacamat kupalarındaki çektiği pis kanın içindeki olan mikrobikleri çekip atmaktadır.

Konuyu Özetlersek hacamat için Bu günleri mevsim, ay ve haftanın günleri olarak hem tıbbi hemde dini yönünü Hadis-i Şerifleri esas alarak yazmaya çalıştık.

Mevsim olarak yılın 12 ayı istenildiği ve gerekli olduğu durumda yapılır.

En faydalı hacamat ilkbaharda ve sonbaharda yapılan hacamattır.

Ömründe hiç hacamat yaptırmamış bir kimse daha faydalı diye uygun olan hacamat mevsimini veya hicri takvimi beklemek yerine ilk fırsatta yaptırması daha uygundur.

Zira uygun günün gelmesini beklemek kanda bulunan mevcut toksit maddelerin yayılmasına sebep olur.

Ayrıca sıcaklar bastırdığında yaz aylarında özellikle sıcak memleketlerde ikamet edenlere hacamat çok tavsiye edilir.

Hem sıcak memlekette ikamet edip hemde yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlar sadece yaz ayında 2 kez yaptırsalar yeridir.

Kış aylarında yapılan hacamat ise bilhassa grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemi zayıf veya stresli ortamlarda çalışanların sık sık yakalandığı kış hastalıklarına karşı en iyi korunmayı sağlar. Eğer hacamat hastalık tedavisi için yapılacaksa mevsim, ayın günleri ve haftanın günlerinin hiç bir önemi yoktur. İlk fırsatta yaptırmak daha uygundur.Hacamat Tarihi kimileri sümerlerden,mısırlılardan,perslerden,ve hatta dört büyük dinlerin geçmiştre yapmış oldukları bir eski tıbbın en faydalı ameliyesi idi

 

( Hicri ) Ay olarak hacamat

Sünnet olan en faydalı günler hicri 17, 19 ve 21. günlerdir.

Hacamat hicri 5-25 arasında yapılırsa bi mahsuru olmaz.

Tıbbın dehası İbn-i Sina Hz.leri El Kanun Fıt Tıbb(  Tıbbın kanunu ) adlı eserinde ‘Çok acil durum yok ise hicri 25 inden sonra ve 5 inden önce hacamat yapılmamasını tavsiye eder.’

Hacamatın en faydalı olduğu zaman hicri takvime göre 3 üncü haftada yapılanıdır. Bu dönemde ayın çekim gücü artar.

Ayın kendi yörüngesi üzerindeki çeşitli konumlarına göre denizlerde, hatta karalarda ve atmosferde med ve cezir olaylarının meydana geldiği, bununda yeni ay ve dolunay dönemlerinde en yüksek seviyeye ulaştığı bilinmektedir.

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar ayın insan vücudu üzerinde benzer etkiler meydana getirdiğini, dolunay günlerinde vücuttaki hormon ve sıvı dengesinde değişmeler görüldüğü kadınlardaki doğum ve adet görme kanamalarının daha şiddetli olduğunu ortaya koymuştur.

Ayın çekim gücü göz ardı edilecek bir faktör değildir. Ayın büyük olduğu dolunay zamanında çekim gücü artışı nedeni ile denizler kabarır, asabiyet, kavga, gürültü, yaralanma, aile içi kavgalar hep bu döneme rast gelir. Hatta beyin bile kafatası içerisinde şişer.

Bu sebeple hacamatı dolunayın çekim gücünden faydalanmak hicri ayın onundan sonra ve yirmibeşinden önce yaptırmak bu nedenle önemlidir.

Hicri on ila yirmibeş arasında yapılan hacamat beden için hem rahatlatıcı olur, hemde toksit maddelerde hareketli olmasından dolayı hacamat için en ideal zamandır.

Hacamat eğer hastalık tedavisinde ziyade sadece sünnet için yaptırılacaksa ayın ikinci döneminde özellikle 17, 19, 21 gibi tekli günler tavsiye edilir.

Sünnet için hacamat yaptırmak demek; hiçbir rahatsızlığım yok, sadece Rasulallah SAV efendimiz tavsiye ettiği için hacamat yaptırıyorum demektir.

 

hastalık tedavi amaçlı hacamat olanlar ise ne zaman fırsat bulurlarsa ilk fırsat da hacamatlarını yaptırmalıdır.

Bazı Hadis-i Şerifler de Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri, ay içinde de 17, 19, 21 inci günler hacamat yapılması tavsiye edilmiş ( Ebu Davud tıb 5; Tırmızi tıb 12; İbn Mace Tıp 22 ) ayrıca vücudun hangi bölgelerinde hacamat yapılmasının uygun olacağına dair bilgiler ve uygulama örneklerine yer verilmiştir.

Eski Çağlarda Hacamat.

Deriyi ufak ufak sıyrıklarla en keskin bı çalkarla çizerlerdi.O zamanki insanlar daha çok şişelerden yapılmış vazo gibi camları kullanıp,bir pamuk yumağını ispirto suyuna batırarark bardağın içine yerleştirip ateşi yakarlardı ve vucudun istenilen yerine bölgeye şişenin ağzını yapıştırdıkları anda vakkum gibi kendiliğinden çekerdi.NOT:En mühimi bu konuda hijyene çok dikat etmek yapılacak bölgeyi ilaçlarla dezenfekte etmesi önemle arz eder.Lütfen Bu konuda vatandaşlar çık dikkatli olması gerekir.Hacamat yapıyım derken mikrobik hastalıkları kapıp sağlığınızdan olmayın.hacamat Hizmeti almak için Bizimlen irtibata geçebilirsiniz

Hacamat Yapan Yerler İstanbul Anadolu Yakası.

Hacamat Yapan Yerler Avrupa Yakası.

Hacamat Nerede Yapılır.

Hacamat Nerede Yapılır İstanbul.

Hacamat Yapan Uzmanlar.

Hacamat Neden Yapılır.

Hacamat Nedir Nasıl Yapılır Faydaları.

Evde Hacamat Nasıl Yapılır.

Hacamat Tedavisi.

Hacamat Büyülü Bir Uygulamadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here