Nazar Nedir ve Nasıl Korunulur?

Nazar Arapçada bakmak, fikir, düşünce dünyası, emel, dikkat, beğenme, teveccüh etmek nazar nedir sorusunun en detaylı açıklamasıdır. Nazar kelimesi Türkçede kem göz manalarına gelmektedir. Nazara gelme, nazara uğrama, nazar değme ve nazar etme şeklindeki ifadelerle kullanılmaktadır. Nazar, isteyerek veyahut istemeyerek, düşünce yoluyla gönderilen bu enerjilerin insanlar üstündeki pozitif ya da negatif tesir etmesidir. Nazar bir insanın diğer bir kişiye negatif veya pozitif istikamette ona tesirde bulunması demektir. Düşünce yoluyla beynimizden dış dünyaya, bilinçaltımızdan etrafımıza çeşitli güçlere sahip enerjiler yayarız.
Nazar çok kuvvetli bir enerjidir.

Bu enerji hiç bir tesir olmadan bir cam bardağı kırabilecek kadar kuvvetli olabilmektedir. Şayet bu enerjileri alan bir kişi negatif düşüncelere maruz kalmaya açık bir kişi ise, nazar tesirini negatif istikamette gösterebilir. İnsanlar göz yoluyla karşı tarafa zarar verebilmektedir. İnsan bilhassa kıskançlıkla ve kötü niyetle, bir şeye baktığı vakit daha ivedi zarar verebilir. Bu yüzden kişinin beğendiği bir şeye ısrarla bakması halinde ona Maşallah demelidir.Nazar eden ve insana veyahut eşyaya zarar verenler yalnız insanlar değildir. Bu arada cinler de nazar edip, insana zarar vermektedir. Cinlerin Nazarı çok hızlı geçer diyen bir takım âlimler vardır. Göz değmesini, cinlerin çarpması manasında kullanmışlardır. Bir takım insanların çok beğendikleri gıpta ettikleri insanlara veya eşyalara, bakışlarıyla ve sözleriyle zarar verdikleri bilinen ve görülmüş bir gerçektir. Sizde kendi hayatınızda, durup dururken bardağınızın kırıldığına, camların veya aynanın çatladığına, yeni aldığınız bir eşyanın durup dururken bozulduğunu görmüşsünüzdür. Kendinizi çok sıhhatli ve zinde hissettiğiniz bir hatıranızda aniden rahatsızlanıp, hasta olduğunuz olmuştur. Tüm bunlar nazarın tesiriyle oluşmaktadır. İşte bu yüzden İslam âlimleri nazarı hak olarak kabul etmişler.

Nazardan Nasıl Korunabilirim?
İslam alimleri nazardan korunmak için bazı ayet ve hadisleri okumamızı tavsiye etmişlerdir. Nazar, Peygamberimize haset ederek, ona göz değdirmeye çalışan kişilerin olduğunu haber veren Kalem Suresi’nin 51.ayetinde geçmektedir. İnsan kendisine de nazar değdirebilir, aynaya baktığımızda gözümüzden çıkan ışınlar aynaya çarparak geri döner bu yüzden Peygamberimiz geceleri aynaya bakmayı nazar değmesin diye yasaklamıştır. Nazara karşı korunmak ve savunmak için her zaman dua ederek yakarmalıyız. Nazar boncuğu gibi süs eşyaları batıl bir inançtır. Bu tür hurafelerin dinimizde katiyen yeri yoktur. Beğendiğimiz hoşumuza giden bir şeye veya kişiye bakarken MaşaAllah demeliyiz. Nazardan savunmak Kuran-ı Kerimdeki Nazar ayetini her zaman okumalı ve Rabbimizi daima zikretmeliyiz.

Okunuşu: Ve in yekadullezine keferu le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun.(Kalem Suresi 51-52 Ayetleri)

Manası : Ve inkar edenler, zikri duydukları vakit harbiden seni, hemen hemen gözleri ile devirirler. Ve: Yüzde yüz ki o, gerçekten mecnundur (delidir) derler. (Kalem Suresi 51-52 Ayetleri)

Nazardan Korunma Muskası:

Nazar Muskası, nazara uğramış veya nazara uğrama ihtimali yüksek olan kimselerin nazara karşı savunmalarını sağlayan son derece tesirli bir muska çeşididir. Bir anda oluşan şiddetli baş ağrısı, uykusunun aniden gelmesi gibi kişinin vücudunda bir anda oluşan ağırlık hissi, unutkanlık, evlilik isteğinin olmaması veyahut evli ise cinsel isteksizlik, fenalaşma ve daimi esneme hali, gözlerde rastgele bir hastalık olmamasına karşın oluşan yanma ve kızarıklıklar, kaşıntılar, rastgele bir kapı aralamadan gözlerin yaşarması ve gözlerinden yaş akması, sebepsiz yere aşırı terleme ve sıcaklık oluşması gibi oluşan vaziyetlerde nazar muskası çok tesirli olmaktadır. Muska hakkında detaylı bilgi için, Muska nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Resulullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle emretmektedir: Göz değmesi hak ve gerçektir. Şayet mukadderatın önüne geçen bir şey olsaydı, nazar, onun önüne geçerdi.

Her türlü konuda hiç çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir