Ana sayfa Büyüler ve Çeşitleri Nişanı Evliliği Nazardan Büyüden Korunma

Nişanı Evliliği Nazardan Büyüden Korunma

0
İletişim

Nişanı Evliliği Nazardan Büyüden Korunma.

Nişanı evliliği büyüden korunmak için yada yapılmış ise bozmak için aşağda yazacağımız genel büyü bozma korunma sratejileri yolları teker teker açıklayacağım.Büyü meydana getirilen insanlar kendi üzerlerinde büyü olduklarını şu belirtilere bakarak anlayabilirler. Büyü testi diye adlandırabileceğimiz bu belirtilerin geneli sizde varsa yüksek ihtimalle büyü vardır. Ve o insan, büyü bozma yolları aramalıdır. Büyü belirtileri bayanlar ve erkekler arasında bazı yerlerde değişik belirtiler gösterse de biz yinede ortak olan büyü emarelerini yazalım.
1-eve girince sıkıntı gelip evden çıkınca rahatlama durumu. Evinize gelen kişilerde bile bazı rahatsızlıklar gözlenebilir. Eve girdiğiniz vakit sanki duvarlar üzerinize geliyormuş benzer biçimde olabilir. Özellikle yatak odasında bir sıkıntı oluyor da yatamıyorsanız bilin ki, çok büyük olasılıkla büyü vardır.
2- Ev içinde üyeleri arasında çok minik sebeplerle yada sebep yokken geçimsizliklerin olması ve bu tarz şeylerin devamlı tekrarlanması.

3-Ev yada dükkanda bereketsizliğin olması ve sık olarak eşyaların bozulması. Belirsiz seslerin duyulması da olabilir. Bunlar, bulunan o yerde olduğunun da belirtilerdir. öteki aşağıdaki vereceğimiz emareler ise kişilerin üstlerindeki genel olarak görülen belirtilerdendir.

4- İşinde gücünde rızık işlerinde ve kısmetlerinde terslikler ve hatta gündelik yaşamında olması gerekenden fazla talihsizliklerin yaşanması. Neye el atsanız kurur ve elinizde kalır.

5- Bereketsizlik yine görülen büyü belirtilerindendir. Kazanç ne kadar çok olursa olsun neticede pek bir hayrı olmaz ve genel olarak cüzdan boştur.

6- Uykulardaki bozukluk ve düzensizlik. Geceleri uyumakta zorlanılır, sabah ise kalkmakta zorlanılır. Uyandığınızda bitkin olma durumlarıyla karşılaşılır.

7- Sık olarak, kötü, karışık rüyalar ve kabuslar görme (özellikle cinlerle ilgili bir konum var ise, uçurumdan yahut boşluğa düşme kediler veya köpekler yada yılanlar sık görülür)

8- Ağırlık tembellik isteksizlik uyuşukluk yorgunluk halleri olur.

9- Bir çok konuda çeşitli korkular karamsarlık vesvese asabilik, iç sıkıntı kalbi sıkışıyormuş şeklinde olma durumları.

10- İnsanda, davranış bozuklukları dengesizliklerde olabilir.Bir gün iyi bigün kötü olmak yada aynı olaya sürekli farklı tepki vermek gibi.

11- Baş ağrıları sık görülür. Bir oldukça kişiye doktorlar migren diye teşhis koysalar da sıklıkla bu tip durumlardan kaynaklanma sebebi daha fazladır. Defalarca tecrübe ettiğim bir durumdur.

12-Ense kökünde omuzlarda kollarda yada ellerde yada parmak uçlarında, ağırlık elektriklenme uyuşukluk yada yanmaların olması. (özellikle ense kökü sırtın ortası ve omuzlar cin musallatlarının verdiği etiklerdendir)

Başka bağlama biçimlerinden bahsedelim. Örneğin uyku bağlama büyüsü denilen işlem yapmış oldurdınız. Bu muhabbet için kullanılabilen yada zarar vermek içinde kullanılabilen bir bağlama büyüsü çeşitlerindendir. Bunda yuva da kurtarılabilir, düşmanda helak edilebilir. Diyelim ki yapılan tuttu ve uykusu bireyin düğümlendi ve büyüye uğramış fert uyuyamıyor. O an okuyacağı ayetel kürsi, felak ve nas sureleri yada benzeri bu tarz işlemleri hem bozmaya hem de korunmaya yönelik olan ayet sure yada dualarla bu etkileri geçici bile olsa bertaraf edip uyuyabilir. Uygulama meydana getirilen birey bağlama büyüsü bozma işlemi yaptırarak gene kurtulabilir. Yada bağlama büyüsü iyi mi bozulur diye bir araştırma yapsa bile gene bir ekip yolları öğrenebilir.

Yine gelelim yapılan işlemleri etkileyen diğer hususlara. Uygulama yapılan bireyin üzerinde büyüden korunma varsa eğer, meydana getirilen bağlama büyüsü yada bağlama vefki bağlama tılsımı tutmayacaktır. Tutsa bile bu kısa süreli olup yapılan etki geçici olacaktır. öteki bir hususta istenilen bireyin üzerinde başka içsel tesir var mı? Eğer kişi muhabbet ve aşk bağlaması gibi bir işlem daha önce yapılmışsa, önceki tesir gitmeyecektir. Yeni tesir ile eski tesir aynı anda bireyin üstünde olacağı için insan ikileme girip gel gitler yaşayabilir. Bu demektir ki; bir gün aranız iyi bigün kötü, bir saat iyi bir saat kötü, akşamına iyi sabahına kötü olmak gibi çok can sıkıcı ve ilişkiyi yıpratıcı bir durum ortaya çıkaracaktır.

Bununla beraber her iki tarafın birinde cin musallatı varsa da buna benzer problemler çıkabilir. Bunlar içinde yine aynı şekilde cin musallatı veya peri cazı ifrit hüddam şeklinde ruhani tasallutlar engel oluyorsa uzaklaştırma işlemleri yapılmalıdır. Bazen aşık olan bir cin bile bunlara olabilir. Çünkü insanın yaşamı genel olarak tersliklerle geçeceği için her mevzuda karşılaşacağınız terslikler, bu mevzularda da mutlaka rağmenıza çıkacaktır. Örneğin evliliğe 1 ay yada yada buna yakın zamanlarda bozulmalar olmuşsa, bunun sebeplerindeki en büyük etken, kişilerin üzerindeki büyü musallat gibi etkenlerdir. Doğrusu meydana getirilen bağlama büyüsü denen işlemlerde kesinlikle bunlardan nasibini alacaktır. Anlayacağınız bu mevzu çok fazla önemlidir. Bundan dolayı, özet olarak yapılan işlemler başarılı olsa bile yinede dilediğiniz olmayabilir.

Evliliği nişanı büyüden korunmak bozmak çok hassas işlemlerdendir. Bağlama büyüsü adında olan bağlama vefki bağlama tılsımı, bağlama muskası, veya öteki bağlama işlemlerinin ne kadar tesir edeceği ne kadar tutacağı mevzusunda biraz izahlar vermelidir. İnternet aleminde göreceğiniz siteler, malum hep etkili bağlama büyüsü etkili aşk büyüsü, yada en etkili aşk büyüleri benzer biçimde cümleler kullanılır. Hele bazı siteler vardır ki; tabiri caiz se tam bir zırvalamadan ibarettir. Açıklamaya bakıyorsunuz, en etkili aşk bağlama büyüsü bağlama vefkidir.

En etkili aşk büyüsü aşk tılsımıdır. Yada en etkili bağlama tılsımı, bağlama vefkidir.En etkili aşk tılsımı aşk vefkidir. Bağlama büyüsü diye isimlendirdikleri vede sözde kişiye özel hazırladıklar aşk bağlama tılsımıydı büyüsüydü vefkiydi canbarıydı papazıydı bilmem neyiydi hazırlayacaklar. Fakat bu vatandaşlar tutma mümkünlığını sorsanız çok yüksek derler. Neye nazaran yüksek sizce? Bence kendilerine ekmek çıkarmak için gerçek dışı söyleyecek kadar yüksektir.

Öncelikle yapılan ister bağlama büyüsü ister aşk büyüsü, ister evlilik büyüsü, kısmet açma büyüsü adında olan çeşitli aşk vefki bağlama vefki yada aşk tılsımı aşk muskası, aşk muskası, bağlama muskası olsun, isterse de düğümlerle kaşıklarla, mezara gömmelerle yapılan çeşitli bağlama işleri olsun isterse de büyü bozma ve kısmet açma için işlem olsun dikkatlerden kaçan bir nokta var. O nokta da şudur.

Bu bağlama büyüsü yada aşık etme büyüsü adı verilen işlemler aslında bir taleptir istektir, tabiri caizse istekçedir. Yapılan vefkler tılsımlar muskalar yazılı, okumalar ise devlet dairesinde veya bir kurumdaki yazılı yada sözlü müracaatlar gibidir. O müracaatların kabulü veya işleyişi çokta sizin elinizde olan bir şey değildir. Bundan dolayı yapılan bağlama büyüsü yada aşık etme büyüsü evlilik büyüsü canbar büyüsü papaz büyüsü gibi sıfatlarla anılan işlemlerin etkisi çokta insanlara bağlı değildir. Icra eden kişi maneviyatta söz sahibi olduğu halde ve doğru yaptığı biçimde gene istek gerçekleşmeyip görevlileri atanmayabilir. Eğer öyle olsaydı, yapılan her işlemde aynı sonuçlar alınırdı. şu demek oluyor ki özet olarak işlemleri doğru yapsanız bile ona görevli atanmayabilir.

BAĞLAMA BÜYÜSÜ TUTARKEN HÜDDAMLARIN ETKİSİ

Bağlama büyüsü ne kadar tutar başlıklı makalemde bağlama büyüsü denilen işlemler yapılırken sonu şöyle sonlanmıştır.

O yüzden özelliklede meydana getirilen işlem, bir tek bir bağlama vefki yada bağlama tılsımı olan ve bağlama büyüsü denmiş olan işlemse pek fazla bir şey beklemeyin derim. vefklerin tılsımların ayetlerin yada esmaların ve benzeri işlemlerden gelecek olan hadimlerini hüddamlarını da hepimiz seçemeyiz.Bu söylediklerimi ve öteki mevzuda yazdıklarımı okuyarak Bağlama Büyüsü ne kadar meblağ, bağlama büyüsü ne kadar tesir eder benzer biçimde sorularınızın cevaplarıdır. Doğrusu bağlama büyüsü denilen işlemdeki tutma mümkünlığında en büyük müessir görevlinin atanmasıdır. Görevlisi atanmazsa bağlama büyüsüyapmış oldurdığınızda aslabir tesiri olmayacaktır..

Eğer dilediğiniz etkiyi sağlayacak özellikte bir görevli gelmişse işte o süre, beklenen etki elde edilmiş olur. Fakat gelen görevliler eğer istenilen derecede başarılı değillerse işte o zaman netice almak ya geç olur yada zor olur. Gelen görevli ruhaniyetteki varlık eğer pek iş yapmayan bir varlık ise işte o zaman netice almak olanaksız gibi bir şeydir. Aslına bakarsak bu tip işlemlerde doğru yapılması lazım ki, görevlisi atanabilsin. Atanan görevlinin de yetenek oranı tesir edeceğine nazaran, tek bir biçimülle bu işleri başarmak çok zordur.

MUSKA NASIL TAŞINIR?

Özel olarak belirtilmemişse uzunlukta yada sağ pazu da taşınır.özellikle Şifa konularında bazen çeşitli aza isimleri zikredilir. Bunlara riayet etmek gerekir. Muskalar sonradan iğne veya başka bir cisimle delinmemelidir yada bölgelere düşürülmemeye dikkat edilmelidir.

Cünupken muska taşımamaya dikkat edilmelidir. Muska ile tuvalete girilebilir. Fakat, bunun için 7 kat naylona sarılmış olmalıdır. Hava almayacak ve su geçirmez olmalıdır. Gerek gümüş olsun gerek altın kağıda, hangisine yazılmış olursa olunsun sarılı değilken girmek uygun değildir.

Bu konuya dikkat etmek gerekir. Meydana getirilen bu tip hatalardan dolayı sıkıntılar çıkıp zarar görebilirsiniz. Eğer mavi bir beze konup taşınacak yada balmumu ile kaplanacak benzer biçimde özel bir taşıma şekli belirtilmişse, verilen tarife uymak gerekir.

MUSKA NASIL BOZULUR?

Öncelikle ilk tavsiyem bu bilimsel bilen birilerine götürmeniz göstermeniz, onların açması daha sağlıklı olur diyerek öneride bulunuyorum. Eğer siz açacaksanız, muska alınınca ayetel kürsi okunurak açılması gerekir. Böylece açılması esnasında olabilecek negatif etkilere karşı korunma ihtilamliniz yüksek olur.

Açıldıktan sonrasında sirke dolu bir kap içerisine konur. Mürekkep çabuk çıkan bir mürekkep türü değilse 24 saat sirkede bekletilmesi uygundur. 11 kere felak ve nas sürelerinin okunup sirke üzerine üflenir. Bundan sonrasında geriye kalan ayak basılmayan temiz bir yere gömmek yada deniz akarsu gibi bir yere dökmektir. Biiznillahi teala bozulmuş olacaktır. Sirkenin içine koyarken Ya Rabbi niyet eyledim bu nushayı batıl eylemeye sen kabul eyle şeklinde bir niyet etmekte iyidir. Döküldükten sonra batıl eyledim bu nushayı benzer biçimde bir kelam güzel olacaktır.

Eğer muska bu şekilde iptal edildikten sonra tesirlerden kurtulamamışsanız, o vakit ağırlık atma biçimülleri uygulanmalıdır. Bu formüller gelen etkinin çeşidine göre değişebilir. Muska bozma formülleri olduğu gibi, büyü bozma vede cin atma biçimülleride uygulanabilir. Büyü bozma ve cin musallatı uzaklaştırma formüllerini diğer kategorilerde uzun uzun işledik. Bakmanız yararlı olacaktır.

BÜYÜ BOZMA

Büyüleri açıklarken bir sürü büyü adı vermiştik. Ayırma aşk bağlama büyüsü veya soğutma papaz mezar adet kanı büyüsü ile kısmet bağlama ve benzeri her konuda bu büyüler yapılabilir. Çok büyü çeşitleri olduğu için aynı şekilde büyü bozma çeşitleri de çok fazladır.

Doğru olan ise tespit edilen büyü mümkünde fiziki olarak bulunup batıl edilmeli. Bu şekilde olursa daha etkili olunur. Fiziki olarak büyü yerinin tespiti yapılamazsa veya bulunduğu yerden çıkarılamıyorsa, düzgüsel büyü bozma yöntemleri kullanılır.

Daha sonra buna ilave olarak büyü önleme yapılsa iyi olur. Büyü önleme nedir derseniz büyüden korunma, kısaca size büyü tutmaması için yapılacak olan biçimüllerdir. Elbet ki büyü bozmayı işi bilen bir hocanın yada medyumun yapması lazım. Yarım doktor candan yarım hoca imandan eder misali kaş yapayım derken göz çıkarılabilir. Zira büyü bozan kahin hocanın işin ehli olması şarttır.

Öncelikle büyü kaç tane var, nelerle yapılmış, eski büyü yada yeni büyü mü, nasıl yapılmış benzer biçimde ayrıntılara bakarım, ondan sonra lüzumlu büyü bozma işlemlerini itina ile hazırlayıp yollarım. Şunu hiçbir zaman ihmal etmeyin ki, her büyü bozulabilir. Hani biri size derse papaz büyüsü bozulmaz, tane kanı büyüsü bozulmaz, yada benim icra ettiğim büyüyü kimse bozamaz. Size derim ki, arayın beni bakın nasıl bozuyorum. Kaşık büyüsüymüş iplik büyüsüymüş fark etmez. Yeter ki arayın, en kısa zamanda tüm büyüler bozulsun.
Evliliği nişanı nazardan kem gözlerden korunmak için sıralı şekilde açıklyacağım.
Nazar Duası – Nazardan Korunma Duası (Göz değmesi)
Nazar (Göz değmesi) Haktır, nazar yoktur, nazar değmez diyemeyiz. Nazar (Göz değmesi) değmesi ile ilgili Peygamberimizden nakledilen bir çok hadis mevcuttur. Nazar duası olarak bilinen nazardan ve fenalüklerden korunmak için Peygamber Efendimiz Kur’an-ı Kerim’in son 3 suresi olan İhlas, Felak ve Nas surelerini okumayı tavsiye buyurmuştur. Bu tarz şeylerin yanında Ayetel Kürsi kısaca Bakara Süresinin 255. Ayeti nazar ve kaza bela benzer biçimde şeyler için okunabilir. Bunun yanında Kalem Suresinin son ayetleride okunabilir. Nazar durumu kişiden kişiye değişir nazar dediğimiz şeyi aslında göz değmesi olarak yorumlamak gerekir. Bu yüzden bir şeyi beğendiğimizde yada o şeye baktığımızda iyi niyetle de olsa “Maşallah” (allah nazardan korusun) demeliyiz. Nazardan göz değmesinden korunmak için nazar boncuğu vb nesneler kullanmak pek doğru bir şey değildir. Nazar için yanlızca allah’a sığının. Tanrı’ın Kur’an’ına ve ayetlerine sığının.
Ülkemizde kullanılan başlıca nazarlık çeşitleri ve nazardan korunma yollarını şöyle sıralamak mümkündür:

Boncuktan işlenmiş kertenkele, çörekotu, hurma çekirdeği, göz boncuğu, yedi delikli boncuk, şap, darı tanesi, delikli para benzer biçimde şeyleri omuza takmak
Sarı kehribar, sarılık taşı, dardağan ağacı, ufak mavi boncuk gibi şeyleri boyna asmak
Kartal iskeleti, okunmuş yumurta, süpürge çöpü, üzerlik otu, geyik boynuzu, at yada eşek nalı, kendiliğinden delikli taş şeklinde nesneleri evin görünen bir bölgesine asmak
Salyangoz, balık, kertenkele, kendiliğinden delikli taş, kurt aşığı şeklinde nesneleri bebek beşiğine takmak
Kötü gözlü birini gördükten sonrasında çocuğu yıkamak
Çocuğa kötü elbiseler giydirmek veya kirli dolaştırmak
Çocuğun yüzüne veya kulağının arkasına kazan karası çalmak
Bebeklerin başucuna Kur’an, balta, tabanca geçirmek
Çocuğu ziyarete götürmek yada hocaya okutmak
Çocuğun yüzüne mavi bez örtmek veya mavi takkeli kıyafet dikmek
Çocuk dışarı çıkarılırken koynuna ekmek dilimi koymak şeklinde tedbirler ve yöntemler uygulanır.
Halk içinde nazardan doğmuş korkulardan kurtulmak ve ona karşı koyabilmek için en yaygın kullanılan şekilleri şöyle sıralayabiliriz:

Nazarlık

Nazar değmesini önlediğine inanılan bir simge olarak kullanılan göz resmi, göz biçiminde boncuk veya bu fakatçla hazırlanan her türlü tılsımlı nesneye nazarlık denir. Göz biçiminde yapılmış nesnelerin en eskilerinden biri M.Ö. VI. Asırda siyah figür tekniği ile yapılmış “ göz kupaları” isminde olan Eski Yunan içki kâseleridir.

Kurşun Dökme

Eski dinlerde mukaddes sayılan kurşun kutsallığı sebebiyle nazarın zararlı etkilerinden koruyucu özellikte kabul edilir. Halk içinde eski zamanlardan beri loğusalar, hastalar ve nazara gelenler için kurşun dökmek, şifa verici ve hafifletici bir çözüm olarak kabul edilir. Loğusalara ve çocuklara hasta olmadıkları halde, ziyaretçilerin nazar değdirme ihtimali sebebiyle kurşun döktürmek uygulanan bir gelenektir. Bu kişiler haricinde gerekli durumlarda her yaştaki insana kurşun dökülebilir.

Tütsülemek

Nazara karşı eski dönemlerden beri uygulanan en eski tedbirlerden biri de tütsüdür. Tütsü hem nazardan korunma fakatçlı bununla birlikte nazara uğrayanları tedavi amaçlı kullanılır. Tütsülemede esas, nazara karşı gücü olduğu kabul edilen bazı maddeleri yakıp dumanını koklamaktır. Tütsü için üzerlik otu, çörek otu, karanfil, kabe süpürgesi, günlük, tuz, biber, soğan, sarımsak, nazara uğramış kimseden gizlice alınan tüy yada saç benzer biçimde maddeler yakılır. Üzerlik ve çörek otu çeşitli hastalıkları tedavi etmeleri sebebiyle totem inancının güçlü olduğu dönemlerde büyülü olduğu kabul edilen bitkilerdendir.

Okunmak ve dua Okumak

Nazardan korunmak ve kurtulmak için öteki yöntemlere nazaran çok daha fazla kullanılan yöntem okunmak veya yakarma okumaktır. Okuma olayını gerçekleştirecek kişilerde ocak ailenden olma özelliği aranır. Yakarış edecek birey okumayı yaparken elini nazara uğramış kişiye sürer ve “bu el benim değil, Fatma anamızın elidir” der; böylece elindeki büyülü gücü hastaya aktardığı kabul edilir. Fatma anadan kasıt Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatıma’dır. Hz. Fatıma’nın adı anılarak edilen duanın daha etkili olması ve onun duası gibi kabul edilmesi fakatçlanır. El sürerek yani dokunarak yapılan bu yakarış, okumanın ilk şeklidir. !Kinci şekil ise, hastanın çeşitli sebeplerden okuyanın yanına gelememesi durumunda uygulanır. Bu durumda okuma gıyaben yapılır veya bir kap içindeki suya ya da yiyeceğe okuma yapılarak hastaya yedirilir, içirilir.

Hz. Muhammed fenalüklerden ve kötü kimselerin şerrinden korunmak için sık sık bazı dualar okumuştur. Bir hadisinde “Sizden biriniz gerek kendisinden gerek de

mallarından, gerek kardeşinden yana hoşuna gitmeyeceği bir şey görürse onun bereketine yakarış etsin. Zira nazar haktır” demiştir. Kıymetli burclar.Net okurları bu hadis islam dininin okuma mevzusuna negatif yaklaşmadığını aksine teşvik ettiğini gösterir. Nazara karşı yakarış olarak Kalem suresinin 51- 52. Ayeti, Muavizeteyn adı verilen Felak ve Nas sureleri, Fatiha suresi, Ayet-el Kursi şeklinde ayet ve sureleri okumak tavsiye edilmiştir.

Muska Taşımak

Halk içinde nazardan korunmanın diğer bir yolu da muskadır. Hastalıkları sağaltma ya da görünür görünmez tüm düşman ve kötülüklerden korunmak için kullanılan bir araç olan muska nazardan korunmak yada nazarı tedavi etmek maksadıyla göç eder. Muska için bir kâğıda kutsal kitaplardan alınan cümleler, peygamber sözleri, mistik güce haiz olduğu düşünülen kişilerin duaları veya ne olduğu tam olarak bilinmeyen şifreler yazılır. Bu kâğıtlar çoğu zaman üçgen biçiminde katlanır ve gümüş, deri yada bez gibi koruyuculara sarılır. Muska boyuna asılarak veya giysilerin içine görünmeyecek şekilde saklanarak kullanılır.

Nazardan korunmak için diğer yöntemler

Kendisine nazar değdiği düşünülen insan, hayvan veya eşyayı nazarın etkisinden kurtarmak için uygulanan başka yöntemlerde mevcuttur. Nazar değmesi sonucu sancılandığı kabul edilen insan veya hayvan için uygulanan bir yöntem de düğüm çözmedir. Bu işlem için çok ince olmayan bir ipi, çoğu zaman yaşlı bir kadın yakarış okuyarak ilmek şeklinde iç içe üç kez düğümler. Sonrasında da yaptığı bu düğümleri çözer. Bu işlem üç defa tekrarlanır.

Nazara karşı sık kullanılan bir yöntem de tuz çevirmedir. Ocaklık özelliğine sahip olan bir kadın, nazardan etkilendiği kabul edilen kişiyi önüne oturtur. Eline biraz tuz alıp hastanın başlangıcında çevirerek dualar okur. Elindeki tuzun bir kısmını hastanın alnına süre gelir; bir kısmını da ateşe atarak işlemi bitirir.

Bu uygulamalar dışında, nazara uğramış ferdin yanında kyaşam söndürmek, tarlaları nazardan korumak için atın kafatasını tarlaya yerleştirmek, 41 tane çörek otuna yakarış okuyup hastaya yedirmek, koruyucu nitelikte el hareketleri yapmak, nazarı değdiğine inanılan kişiye armağan vermek, o kişiye ilişkin saç, tırnak, giysi benzeri bir şeyi yakmak gibi birçok yöntem nazardan korunmak ve tedavi maksatlı kullanılır.İnşallah evliliği nişanı nazardan korunmak yada uğramışsa bunu bozmak etkisizleştirmek korunmak adına detaylı madde madde anlattım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here