Ana sayfa Manevi Hastalıklar Vesvese Psikiloji Depresyon Tüm Manevi Hastalıklar İçin Dua

Vesvese Psikiloji Depresyon Tüm Manevi Hastalıklar İçin Dua

0
İletişim

Vesvese Psikiloji Depresyon Tüm Manevi Hastalıklar İçin Dua.

Rabbim Her Bir Sureyi,Ayeti Farklı sıkıntılara şifa olması için göndermiştir.Daha İyi bir fayda sağlanması için hangi konu için direk fayda sağlıyacaksa ona göre duaları seçip okunması daha faydalı olacaktır.

Psikolojisi Bozuk Olana Okunacak Dua.

Psikolojik rahatsızlık çağımızın en büyük sorun ve hastalıkların başında gelir.Bana göre en muhim hastalık budur.Bu rahatsızlık genelde sadece Yazılıp Çizilen dua ve muskaylan geçmemektedir.Daha çok iş hastaya yani kendisinin okuması gereken dualara bağlıdır.Tabi hocanında takviye olarak bir muska şeklinde yazacağı muskayı hastanın üzerinde taşınması oda iyi bir takviye olacaktır.Son olarak şifalı olan dualarıda hoca hasta olan şahsa direk yakın mesafede okuması gereklidir ve şartır.

Kalbinizdeki Vesveseden Kurtulmak İçin Dua.

Kalbe Gelen vesvese genelde kişinin kötü ameller yaptığından gelmektedir.Bu işte Şeytanın rolunüde unutmamak gerekir.

Vesveseden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Bu hastalık üç beş günlük geçecek bir hastalık diyidir.Bu tespitimiz yaptığımız çalışmalardan hastalarla uğraşıp kazandığımız tecrübrlerdendir.Hastalığın eski ve yeni olması şifanın süresini deyiştirecektir.Genel itibariylen bu hastalığa muzdarip olanlar uzun vadeli bir tedaviden sonra iyileşecektir.

Takıntı İçin Okunacak Dua.

Buna tik veya Art niyetde diyebiliriz.Yada saplantılı şeylerde olabilir.Netice olarak bunun içinde denenmiş dualarmız mevcuttur.Takıntılar ya da tıbbi literaratürde daha yaygın kullanım şekliyle obsesyonlar, kişiyi rahatsız eden, tekrarlayıcı ve zorlayıcı düşünceler, duygu veya dürtülerdir. Kişi çoğunlukla obsesyonunun mantıksız olduğunun farkındadır ancak yine de zihninden atmakta zorlanır. Çoğunlukla takıntılara kompülsiyon,zorlantı dediğimiz bazı davranışlar eşlik eder. Kompülsiyonlar , kişinin takıntısından kaynaklanan sıkıntıyı gidermek için ona istinaden yaptığı veya yapmak zorunda hissettiği tekrarlayan davranışlar veya düşünceleredir. Bu nedenle hastalık psikiyatride obsessif-kompülsif bozukluk olarak tanınır.

En çok rastlanan obsesyon bulaşma( herhangi bir hastalık veya tiksinilen bir nesneye temas vb) ve buna mukabil ortaya çıkan temizlenme kompülsiyonudur. Aşırı el yıkama bazen derinin tamamen tahrip olmasına dahi yol açabilir; kişi günün büyük bir kısmını yıkanarak veya bulaşma korkusuyla dışarı çıkmayıp kendini izole ederek evde geçirebilir. Sıklıkla rastlanılan bir diğer takıntı şüphe soba açık mı?, kapı kilitli mi? Her şey yerli yerinde mi? hata yaptım mı?)Bu şüpheler ise kontrol kompülsiyonuyla beraberdir. Örneğin kapının kilitli olup olmadığını kontrol etmek için defalarca eve geri dönülebilir, ışığın açık kalıp kalmadığını kontrol için defalarca yataktan kalkılabilir veya verilen bir işi hatasız yapıp yapmadığından emin olmak adına aynı yazı yüzlerce kez kontrol edilebilir, bazı sözlerin söylendiğinden emin olana kadar defalarca tekrar edilebilir. Bunların dışında birçok obsesyon olabilir, örneğin cinsel, dini takıntılar günahkar mıyım, değil miyim?Kötülük veya kötü birşey yapacağından korkma takıntısı, kontrolü kaybedebileceğinden korkma, herşeyin yerli yerinde ve düzgün(simetrik) olması takıntıları da klinikte sık görülen takıntılardandır.

Psikilojik Sıkıntı Ruhi Bunalımlar İçin Dua.

Ruhi bunalım daha çok maneviyatın olmaması daha çok dünyevi şeylerlen uğraşılmasından olmakta,zayıf düşen hastaya şeytan her zaman o fırsatı kullanacaaktır.Ruhun gıdası kesinlikle ibadettir,zikirdir.

Vesveseden Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna.

Esmaül hüsnada bu rahatsızlık için birebirdir.Şahsın ismine göre ebced ve manevi olarak o şahsın ruhi suretine göre adına denk gelen esmalar tesbit edilir.Günlük eksiksiz bu esmaları daimi olarak okunması gereklidir.

Evham Vesvese Panik Atak İçin Dua.

Evhamlı olmak toplum tarafından çok benimsenmeyen bir durum ve davranışlardır.Çünk ü karşınızdaki kişiyi çok sıkacak konudur.Evham, korku ve kaygıların en olmadık olaylarda bile üst düzeye çıktığı, yerli yersiz duyulan endişe, panik durumları gibi hallerdir. Evhamlı olmak, zamanla büyük bir hastalık haline gelerek kişilerin gündelik yaşamlarını etkilemektedir. Bu sebeple olayları belirli düzeyde tutmayı becermeli, üstesinden gelemiyorsak psikolojik yardım almalıyız. Çünkü basit gibi görünen evhamlar, zamanla kişiyi aşırı derecede etkisi altına almaya başlar; evham yapan kişi, kendisine ve çevresine yersiz rahatsızlıklar verir. Bu sebeple evhamın aşırı boyutlarda olması bizi psikolojik bir hastalığa doğru götürdüğünü söyleyebiliriz. Evham, çeşitli şekillerde kendini gösterebilir.

 

Ruh Sağlığı Bozuk Olan İçin Dua.

İmam-ı Gazalî hazretleri buyurdu ki:

Her insana musallat olan en az bir şeytan vardır. Şeytanın vereceği vesveselerden korunmaya çalışmalıdır! Şeytan cahillere daha çok musallat olur.Dinini iyi bilene vesvese veremez.Verse Bile Pek zararı olmayacaktır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Kanın damarlarda dolaştığı gibi, şeytan da, insanın vücudunda dolaşır. Açlıkla az yemekle, oruç tutmakla onun yollarını daraltın!”

“Şeytan, kalbe vesvese verir. Allahü teâlânın ismi söylenince hemen kaçar. Söylenmezse vesvese vermeye devam eder.”

Vesvese, duâ ederek, zikrederek azalır ve yok olur. Bunun için, bilhassa günah işleme meyli olduğu zaman, hemen Allahı hatırlamaya, onu anmaya çalışmalı, istigfar, salevat ve duâ okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalıdır! Günahlara tevbe etmelidir! Şeytanın vesvesesinden ve sıkıntılardan kurtulmak için, hergün şu duâyı okumalıdır:

“Ya Allah-ür-rakib-ül-hafiz-ür-rahim. Ya Allah-ül-hayy-ül-halim-ülazim-ür-rauf-ül-kerim. Ya Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kaimü ala külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvi!” (22)

Yetmiş Melek,1000 Sabah okuyana Ecir Yazar

Bu salâvatı bize öğreten Bizâtihi Hazret-i Rasûl Aleyhi’s-selâm… Hadîs-î şerîfte buyuruyor ki:

“Her kim bu şekilde derse, yetmiş melek,bin sabah ona ecir yazar”

Sürekli Kaygı Korku Manihülya İçin Dua.

insanlar korkularından ve belalardan korunmak için yine Allah’a sığınmalıdır.

Okuyacakları dualar sayesinde kalplerinde olan tüm korkular gidecek, huzurlu bir yaşam süreceklerdir. Bu duaları inanarak, Allah’ın onları koruyacağına güvenerek okumalıdırlar.

Korku duaları

  • “Euzü bi kelimatillahi’t tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi ve min hemezatiş şeytani ve euzü bike rabbi en yahdurun.” Meali, “Allah’ın gazabından ve Allah’ın cezasından, kullarının şerrinden, şeytanın çarpmasından Allah’ın kelimelerine sığınırım. Bunların bana gelmelerinden Rabbim sana sığınırım.” Bu duayı herkes öğrenmeli, öğretmeli ve üzerinde taşımalıdır. Bu takdirde kişiler tüm korkularından korunmuş olur.
  • “Bismillahillezi la yedurru ma’asmihi şeyün fil erdı ve la fissemai ve hüves semi’ul alim.” Bu duayı besmeleyle 3 defa okumak, tüm korkulardan uzaklaşmaya yarayacaktır. Bu duayı sabahları 13 defa okuyana akşama kadar, akşamları 7 defa okuyana sabaha kadar hiç bir kötülük gelmez.
  • “Euzü bikelimatillahittammati min şerri ma haleka” Bu duayı okuyana bulunduğu yerden kalkana kadar, hiç bir zarar gelmez.
  • Korkuların olması halinde, bundan korunmak için gece ve gündüz 17 defa Kureyş suresi okunmalıdır.
  • Yardıma ihtiyacı olan, ıssız bir yerde korkan kişiler,9 defa  “Ey Allah’ın kulları benden yardımınız esirgemeyin, bana yardım edin.”
  • “Hasbiyallahü ve ni’mel vekil” Her türlü korku için okunabilecek emniyettir.
  • Taha suresinin 37. ayetinden 39. ayetine kadar olan bölümü üzerinde taşınır ya da okunursa, korkudan korunmaya yardımcı olur ve isteğe kavuşulur.Not:12 defa okunur.

” Ya Rabbi Sen her şeyden emin ve salimsin. Her şey senden korkar. Bu yüzden beni korktuğum her şeyden emin ve salim eyle. Sen her şeye kadirsin. Ey settar Allah’ım, beni setret! Zatın görünmesini engellediğin gibi beni de o engelle ört. Bundan böyle eller sana ulaşamaz, gözler seni göremez. Peygamberimiz (s.a.v.) ‘in ve ashabının üstüne rahmetini yağdır. Ey rahmetlerin en merhametlisi olan Allah’ım!” Bu duayı 41 defa yazarak üzerinde taşıyan kişiye Allah büyük bir cesaret verir ve her şeyden emin olur. Hiç kimse ona kötülük yapmaya cesaret edemez.

Bu duayı sabahları 13 defa okuyan kişiyi Yüce Rabbimiz her türlü korkudan, yanmaktan, ani ölümden ve boğulmaktan korur.

Üzüntüyü Gidermek İçin Dua.

Bazen öyle ruhumuz daralır , yalnız ve sıkıntılarımız hiç geçmeyecek gibi hissederiz kendimizi işte bu ruh hallerimiz de  yardımımıza koşan en iyi bize iyi gelebilecek tek şey rahmet kapıları dualardır.

Dualar yardıma ihtiyacımız olduğu anlarda bizi ferahlatır. Sizlere Peygamber Efendimizin sıkıntılı anlarında okuduğu sizlerinde bu gibi durumlarda okuyabileceğiniz bir duayı aşağıda yazacağım;

Peygamber Efendimiz sıkıntılı ve üzüntülü zamanlarında İnşirah Suresiyle feraha kavuşurdu

Üzüntülü ya da sıkıntılı haldeyken hangi dualar okunmalı?

Sıkıntılı ve üzüntülü zamanlarımızda Ya ze’l-celali ve’l-ikram tesbihini de bolca çekme de yarar vardır.

La havle vela kuvvete illa billahi’l-Aliyyi’l-Azim ile ikindi namazından sonra akşama doğru kerahet vaktinde ” Ya Melik-i Muktedir sin Allahım”diye zikredip acizliğimiz ile Yüce Allah’ tan yardım istemeliyiz. İnşallah geri çevrilmeyenlerden oluruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here